Obsah

Elektronické zpravodaje:

Televizní kanál PND TV

Redakce:

Pro náš dům, z.s.

Dřevařská 14

602 00 Brno

www.pronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Péče o okna šetří vaše peníze

Každý z nás používá okna. Potřebujeme je ke svému životu. Jsou pro nás tak samozřejmé, že nevnímáme jejich funkce. Bereme jako samozřejmost, že nám propouští světlo do místností, že zabraňují chladnému vzduchu proniknout dovnitř stejně, jako hluku zvenčí. Bereme jako samozřejmost fakt, že nemusíme každých pět let opalovat starý nátěr, smirkovat, kytovat, tmelit, zasklívat a opakovaně natírat. Bereme jako samozřejmost, že nám oknem netáhne na záda. Bereme jako samozřejmost, že okna bez údržby fungují. A najednou jsme překvapeni, že okno nejde otevřít, nebo naopak zavřít, že nám třeba i od okna táhne. Vždyť přece máme ta okna nová! Vždyť ještě nemají ani 15 let!

Že tuto situaci znáte? Nedivím se. Rádi jsme si zvykli po letech práce na dřevěných oknech a trápení se s nimi na pohodlí plastových oken s moderním kováním. To snížení spotřeby tepla a to ticho po jejich instalaci! Taky si ten moment pamatujete?

Nikdo nám neřekl, že ani tato okna nejsou bezúdržbová. Že je potřeba udržovat čistotu a to v celém okně. Zejména v horní části křídla, kde se nachází hlavní část kování ovládající otevírání a sklápění okna. Tedy jeho POHYB.

Pro POHYB kování je čistota rozhodující. Kování potřebuje mazání, aby byl pohyb plynulý. Nečistoty (prach, omítka, malby, mastnota), pokud se dostanou do vnitřních prostor kování, kování poškozují. Samotné promazání bez předchozího očištění vytváří uvnitř kování brusnou pastu. To může vést až k úplnému zničení kování. Tedy k okamžiku, kdy okno přestane plnit svoje funkce z hlediska POHYBU.  

Dále jsme mluvili o funkcích tepelné a zvukové izolace vnitřního prostoru od vnějšího. To nám zabezpečuje jednak přesná výroba okna, kdy křídlo přiléhá přesně na rám. Ale hlavním rozdílem (i oproti původním dřevěným oknům) je TĚSNĚNÍ

Těsnění, které je umístěno na rámu a na křídle. TĚSNĚNÍ vytváří prostor zamezující průchodu chladného vzduchu zvenčí dovnitř. Jestliže není TĚSNĚNÍ v dokonalé kondici, netěsní a my to poznáme v těchto dnech jako chlad jdoucí od okna. Navíc i ten hluk zvenku bude o něco silnější. TĚSNĚNÍ je z hlediska funkce okna stejně důležité, jako jeho POHYB (kování). A i zde je rozhodující čistota. Většina těsnění má jeden, či dva břity, pod které se dostává prach a nečistoty. Pokud není TĚSNĚNÍ pravidelně čištěno, ztrácí pružnost a postupně degraduje (zhoršují se jeho původní vlastnosti).

MYTÍ OKEN je více než umytí skel okna. MYTÍ OKEN je prevence dlouhého a spokojeného fungování plastových oken. Jen je třeba umýt všechny části oken, jak již bylo popsáno. Aby fungovaly dvě základní funkce oken – POHYB A TĚSNĚNÍ.

Teď se můžete zeptat: “A kde jsou ty naše ušetřené peníze?“ Ty jsou v délce fungování oken bez nutnosti výměny dílů, nebo předčasné výměny celého okna. První plastové okno na světě funguje již 66 let. Průměrný věk plastových oken v ČR je cca 15 let. Aby vydržela aspoň do 40, je potřeba se o ně dobře starat.

Závěrem shrnutí ověřené praxí – „Čím čistější okno, tím lépe funguje a déle vydrží!“

Pro všechny domácí kutily, kteří se chtějí o svá okna postarat sami, jsme připravili praktickou příručku základních úkonů servisu oken. Zájemcům o zaslání stačí vyplnit kontaktní formulář, kde uvedou e-mailovou adresu, na kterou chtějí příručku zaslat.

Chci zaslat praktickou příručku "Servis oken svépomocí"

 

Přejeme příjemný pohled přes vaše plně funkční a bezpečná okna.

Ing. Vladislav Hrdlička
Ing. Petr Němec
Repros plus s.r.o
www.reprosplus.eu