Obsah

Elektronické zpravodaje:

Televizní kanál PND TV

Redakce:

Pro náš dům, z.s.

Dřevařská 14

602 00 Brno

www.pronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Jak se starat v zimě o ptáčky?

O tom, že k nám dorazila už zima, není jistě pochyb. Venkovní teploty pomalu klesají k nule a sněhová nadílka poctila už i některé kouty našich luhů a hájů. Přirozeně nás to nutí se zateplovat, ať už teplým oblečením, teplými nápoji nebo chumláním se doma do teplé deky. Zkrátka, před zimou se rádi schováváme do tepla. Zpěvní ptáci mají oproti nám lidem v zimě spoustu starostí se sháněním potravy i úkrytu před mrazivým a nevlídným počasím. Víte, jak jim pomoci?


Zima je pro všechny živé tvory nejtěžším obdobím v roce. Nízké teploty vyžadují větší produkci tepla zvířecím organismem, zasněžený terén znamená horší prostupnost a to vše spolu s dalšími problémy zimy vyvolává u zvířete zvýšenou potřebu energie, kterou musí získat z omezené potravní nabídky. Je proto víc než důležité živočichy v zimě přikrmovat.

Sýkorky už od zimy okukují, kde budou zjara bydlet, a tedy i likvidovat škodlivý hmyz, a navíc jim budka poslouží v mrazivé době jako vítaný noční úkryt. Nastěhují-li se do ní v zimní době vrabci, nevyhánějte je, ubývá jim (stejně jako ostatním ptákům) přirozené životní prostředí – křoviny, staré ovocné sady, statky a selská stavení.

Naše pěstěné zahrady s perfektními trávníky a stříhanými živými ploty nejsou ideálním prostředím pro úkryt a hnízdění ptáků. Navíc používání postřiků k hubení hmyzu ubírá potravu jak dospělým ptákům, tak i jejich mláďatům. 

Čím nasytit hladové ptáčky?

Protože jsme si už řekli, že stálí ptáci jsou většinou zrnožraví (živí se semeny), připravte pro ně krmivo z různých druhů semen - proso, konopí, mák, lněné semínko i řepku. Nejlepším a nejvydatnějším zdrojem energie jsou semena slunečnic.

Milují je sýkorky i brhlíci (v zimě obdivuhodně přejdou z „živočišné“ potravy na rostlinnou), pochutnají si kosové a kupodivu i sojky. Pro menší ptáčky, jako je střízlík nebo drobné modřinky, je vhodnějším krmivem například proso, ovesné vločky, trhané krupky nebo hrubá krupice.

Uvítají drcená jádra vlašských a lískových ořechů. Pro zpestření můžete přidat i ovesné vločky, maličké kousky syrového masa, strouhanou mrkev či kousek jablka, a samozřejmě přírodní, neslané a neškvařené sádlo nebo lůj.

V žádném případě nedávejte ptákům do krmítka těstoviny či zbytky z kynutého pečiva – nemají žaludek takové potravě přizpůsobený. Nedávejte jim nic kořeněného, soleného, žádné zbytky od smažených řízků ani starý salát od štědrovečerní večeře. Odřezky z uzeného kolena a klobás také do krmítka nepatří, drobky z cukroví raději vyhoďte do koše.

Vodu v zimě ptákům nenabízejte! 

Stejně jako v jiná roční období mají i v zimě ptáci krom hladu žízeň. Uhasí ji ale sami krystalky ledu nebo sněhu. Vy jim vodu rozhodně nedávejte (a to ani ohřátou!), mohli by se v ní totiž chtít vykoupat. Pak by se mohlo stát, že na nich promočené peří zmrzne, což by vedlo k jejich úhynu.

Ptáci vycítí, jaká zima nás čeká, někteří částečně tažní ani neodlétají každou zimu, takže se můžete v této době setkat třeba se zvonkem nebo dlaskem. Uvidět na stromě hejno barevných hýlů je opravdu zážitek, který zahřeje i v mrazivém dni.

? Za rok je jedna rodinka sýkorek schopna posbírat až 150 kg hmyzu, sýkorky jsou proto nejlepší biologickou ochranou zahrad. Dvakrát do roka totiž vysedí kolem deseti mláďat. Krmí je průměrně 380 krát denně, a každé vždy dostane nejméně jednu housenku. Při druhém hnízdění často pomáhají i odrostlá mláďata. A celá početná rodinka se pak ještě snaží vykrmit na zimu.

Autor:

Pavla Pilchová

Pro náš dům, z.s.

Částečně využity informace z: Abecedazahrady.cz